Ludzi

DLACZEGO WARTO IŚĆ NA WYBORY 13 PAŹDZIERNIKA?

3 października 2019

Należę do ludzi, którzy jeśli nie znają się na jakimś temacie wybitnie, to wolą się nie wypowiadać publicznie.
Jednak od Czarnego Protestu, który miał miejsce równe 3 lata temu, mocniej interesuję się polityką i moimi prawami.
Zatem czas wypowiedzieć je na głos. 

dlaczego warto iść na wybory, masz wybór, wybory parlamentarne, ojczyzna, patriotyzm
Jestem osobą, która ma podwójne wykształcenie wyższe, ma komfort wyjazdów zagranicznych chociaż dwa razy do roku i ma plan założyć swój większy biznes, nie ograniczając się do wolności słowa jedynie na kanale Głodnej.
Na dzień dzisiejszy jest kilka rzeczy, które mnie martwią.

Po pierwsze, czy stać mnie będzie na prowadzenie własnej działalności w sektorze usługowym? Miałam marzenie założyć własny lokal do trzydziestki i widzę wciąż światełko w tunelu, jednak perspektywa dużo wyższych podatków powoduje, że te marzenia będę musiała dozować.

Po drugie, mam wśród znajomych wiele pięknych niezależnych kobiet, które od jakiegoś czasu podróżują samotnie po świecie. Piękna, a zarazem przerażająca perspektywa. Nigdy nie zakładam najgorszego scenariusza w trakcie podróży, jednak ostatnio coraz częściej czytam o gwałtach i to w dużych, wydawać by się mogło, bezpiecznych miastach. Nie chciałabym się znaleźć w sytuacji kiedy nie dostanę pomocy od kraju, w którym się edukuję, płacę podatki, wspieram patriotyzm i w głębi serca cieszę się, że jestem Polką. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której kobiety nie będą mogły decydować o własnym ciele i własnym sumieniu, bo to państwo będzie decydować o moich życiowych, może najważniejszych wyborach o posiadaniu dziecka z bardzo nieprzyjemnej i abstrakcyjnej sytuacji. Wśród moich najbliższych koleżanek wiele razy słyszałam o złym zachowaniu mężczyzn w stosunku do nich. Sama jakiś czas temu miałam mało przyjemną sytuację na Dolnym Mokotowie, gdy mężczyzna zaczął do mnie krzyczeć z samochodu. Po niereagowaniu na komplementy typu „ślicznotko”, „ej laska”, „niezła dupo stojąca tyłem”, zaczął wyzywać mnie od dziwek, używając mocniejszych sformułowań. Dodam, że był to środek lata i godzina 17:00.  

Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy jestem atakowana, w sumie bez powodu i nie dostaję pomocy. Cudownym przywilejem jest mieć wsparcie od rodziny, ale uwierzcie, że często to nie wystarczy. Moja sytuacja była upokarzająca, jednak nie równa się z tym co doświadczają kobiety w trakcie przemocy i naruszenia prywatności. 

dlaczego warto iść na wybory, masz wybór, wybory parlamentarne, ojczyzna, patriotyzm

Pamiętam siłę kobiet w ten czarny poniedziałek trzy lata temu i pamiętam jak pierwszy raz poczułam tak silną przynależność do tego kraju i społeczeństwa. Przypomniałam sobie jak szłyśmy dumnie ramię w ramię i wspierałyśmy się nawzajem, utwierdzając się w przekonaniu, że za trzy lata będziemy w lepszej sytuacji, że znowu będziemy mieć wybór. To jest ten moment, kiedy każda kobieta powinna iść do wyborów. Właśnie dla tych wszystkich kobiet, które były tak bardzo silne tamtego pięknego dnia. 

Wiele przez te trzy lata się wydarzyło. Moja tolerancja wystawiona była na bardzo dużą próbę. Gdy kilka tygodni temu, miała miejsce rzeź w Białymstoku, zastanawiałam się co mogą właśnie czuć moi znajomi orientacji homoseksualnej. Z żadną osobą homoseksualną na ten temat nie rozmawiałam, bo było i wciąż jest mi za tych heteroseksualnych mieszczan wstyd. Bo w jakimś stopniu można stwierdzić, że jest mi bliżej do nich, niż do homoseksualistów. 

Nie jestem też osobą, która często wypowiada się na temat kryzysu ekologicznego. Stosuję zasadę małych kroków. Już prawie nigdy nie zapominam o materiałowej torbie na zakupy, staram się pić kawę na wynos we własnym kubku, chyba mniej wyrzucam jedzenia i zajadam pomidorówkę przez 2-3 dni, nie uważając, że po dwóch dniach nie mam już na nią ochoty i w sumie mogę najwyżej ją wyrzucić, bo została resztka. 

Jestem świadoma, że to dopiero początek i chociaż niektóre ruchy pro ekologiczne mnie denerwują i nie mam do nich stuprocentowego zaufania, to jednak wolę jeszcze chwilę to obserwować, powoli zmieniać nawyki i wyrazić swoją silną opinię gdy będę jej pewna.

Dlatego widząc brak kompetencji wielu osób z partii rządzącej i ignorowania problemu, o którym krzyczy cały świat wydaje mi się jeszcze większym absurdem żyć tu i teraz w jakiejś mitycznej bańce, do której zostałam wepchnięta bez zapytania.
dlaczego warto iść na wybory, masz wybór, wybory parlamentarne, ojczyzna, patriotyzm
dlaczego warto iść na wybory, masz wybór, wybory parlamentarne, ojczyzna, patriotyzm

Sama nie jestem stuprocentowo pewna na kogo zagłosuję. Za mną Wyborczy Test Latarnika (jeśli nie masz też pewności wyboru, rozwiąż ten prosty test), po którym poczytałam sobie największe założenia dwóch partii, które wypadły w teście najlepiej. Wybiorę tę, która jest bliższa moim przekonaniom i ideologiom. 

To co wiem na pewno to, że wylatując dzisiaj na trzy tygodniowy urlop marzę, aby pod koniec października wrócić do Nowej Ojczyzny.
Bardziej otwartej na różnorodność, która nie ocenia, która myśli o drugiej osobie, która nie szuka poklasku. 

Wiele osób z mojego otoczenia twierdzi, że i tak wygra teraźniejsza władza. Sama trochę w to wierzę, bo widzę też jak potrafi manipulować i naginać fakty. Niestety dziennikarstwo, które jest stosowane w mediach publicznych, znowu ładuje mnie w poczucie wstydu, że mam wykształcenie wyższe również z tej dziedziny. Nie mniej, zapamiętajmy jedno. Jeśli nawet znowu przegramy, to rzecz, która jest bardzo istotna to ilość głosów na inne partie. Nie pozwólmy na to, aby partia rządząca miała ponad 60% członków w rządzie. Nie pozwólmy by ciągnął się cyrk dotyczący Sądu Najwyższego i przepychania każdej ustawy przez partię rządzącą. Spróbujmy chociaż sprawić by w naszym rządzie, ale także społeczeństwie wszyscy mieli prawo głosu, by prowadzony był dialog, a nie monolog.

13 października niezależnie, w którym miejscu będę w Maroko, pojadę do Agadiru zagłosować na najbliższą mi partię. Do 10 października macie możliwość zarejestrować się w systemie, gdzie aktualnie będziecie by móc zagłosować w wyborach za granicą. Po sprawdzeniu listy, nie ma kraju, w którym nie można oddać głosu. Tutaj pełna lista wszystkich siedzib obwodowej komisji wyborczej. 

Niech nasz głos w końcu będzie słyszalny.
Do dzieła! 

Czy mój osobisty tekst o konieczności wzięcia udziału w wyborach uważasz za wartościową treść? 
Będzie mi bardzo miło jeśli dalej go udostępnisz. Dziękuję. 

Zapraszam też na mojego instagrama i facebooka, gdzie możesz być ze wszystkim na bieżąco.

 

Zobacz także

No Comments

Leave a Reply