Smaku W DOMU

KOUGELHOF NA WIELKANOC

30 marca 2018

Co prawda kougelhof jest tradycyjnym francuskim ciastem Bożonarodzeniowym, jednak odkąd nauczyłam się go piec stwierdzam, że każda okazja jest dobra aby go skosztować. Przypomina naszą babę drożdżową, jednak jest o wiele bardziej maślany i puszysty. Dodatki pod postacią prażonych migdałów, skórki pomarańczy i rumu powodują, że staje się jeszcze bardziej wyjątkowy. Jego przygotowanie, chociaż czasocochłonne wynagradza się w komplementach gości i smaku. To co, zapraszam po przepis!

baba wielkanocna
babka wielkanocna

Pierwszy raz miałam okazję przygotować Kougelhof na czterodniowym kursie pieczenia chleba w Le Cordon Bleu w Paryżu. Zbliżał się okres przedświąteczny więc szef kuchni zaproponował nam dodatkowo przygotowanie małych babeczek o gramaturze 350g każda. Ta, którą podam Wam w tym przepisie waży ponad kilogram i jest wystarczająca nawet dla dwunastoosobowej rodziny. Uwierzcie mi, że jak tylko jej spróbujecie będziecie szczęśliwi, że jest jej tak dużo, a co najlepsze przez ilość masła nie wysycha tak szybko jak nasza babka drożdżowa, więc spokojnie możecie ją jeść jeszcze kolejne dwa dni (chociaż szczerze wątpię, by dotrwała do dnia następnego) Przygotowanie tego ciasta najlepiej zacząć dzień wcześniej, ponieważ bardzo ważne jest pierwsze wyrastanie, które trwa od 12 do 24 godzin w temperaturze 4 stopni.

PRZEPIS NA JEDNĄ DUŻĄ BABKĘ :

 • 600 gramów mąki tortowej
 • 90 gramów cukru do wypieków
 • 36 gramów świeżych drożdży
 • 6 jajek
 • 60 ml śmietanki 30%
 • 12 gramów soli
 • 240 gramów masła
 • 6 gramów płynnej wanilii
 • 100 gramów rodzynek jambo
 • 200 gramów kandyzowanej skórki pomarańczy pokrojonej w kostkę
 • 60 ml rumu
 • do dekoracji prażone migdały

Wszystkie składniki oprócz rodzynek, skórki pomarańczy i rumu wrzucamy do miski. Jeśli macie sprzęt kuchenny typu kitchen aid ustawiacie mikser na 2 stopień obrotów i mieszajcie około 8-10 minut. Jeśli jest to ręczny mikser, ważne są niskie obroty i wyrabianie do momentu aż siatka glutenowa zaczynie się rozwijać (powinna po około 10 minutach) Ciasto musi być kleiste i możliwe do rozciągnięcia. Dopiero po tym czasie dodajemy trzy wyżej wspomniane produkty i na najniższych obrotach łączymy je z ciastem. Surowe ciasto wkładamy do lodówki na minimum 12 godzin i maksymalnie na 24 godziny w temperaturze 4 stopni. Po tylu godzinach wyjmujemy ciasto na delikatnie oprószoną mąką stolnicę. Ciasto naciągamy na siebie za każdy róg, składając je w kopertę tak jak robi się to przy składaniu chleba. Formujemy z niego okrągłą „bułkę” i odstawiamy do odpoczynku na 15 minut. W tym czasie smarujemy formę na babkę dużą ilością masła i układamy na dnie prażone migdały. Następnie przekładamy uformowane ciasto do foremki, pamiętając by włożyć je sklejoną stroną do góry. W tym momencie rozpocznie się drugie wyrastanie ciasta przez półtorej godziny w temperaturze pokojowej. Tu ciasto zwiększy swoją objętość, nadając formie ładny wypukły kształt. Nagrzewamy piekarnik na 140 stopni i gdy faza drugiego wyrastania się zakończy wkładamy formę na godzinę do pieca. Francuzi uwielbiają masło, więc gdy ciasto ostygnie namaczają go w ciepłym roztopionym maśle, a później w ciepłym lukrze. Na sam koniec, gdy lukier lekko zastygnie prószą ciasto dodatkowo cukrem pudrem, twierdząc, że to „pierwszy śnieg”. Mam nadzieję, że w ten weekend śnieg już w Polsce nie spadnie i będziecie mogli rozkoszować się tym ciastem w wiosennych promieniach słońca. 

Czy mój przepis na babkę drożdżową uważasz za wartościową treść? A może znasz kogoś komu również przypadłby do gustu?
Będzie mi bardzo miło jeśli dalej go udostępnisz. Dziękuję. 

Zapraszam też na mojego instagrama i facebooka, gdzie możesz być ze wszystkim na bieżąco.
 

Zobacz także

No Comments

Leave a Reply