close search

popularne tagi

Autorki

Głodna platforma korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Wymyślony w 2005 roku Aeropress zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jest to najłatwiejszy, ale także najmniej kosztowny sposób, aby rozpocząć swoją przygodę z kawą alternatywną w domu.

Jak zaparzyć kawę w Aeropressie?

Czy doświadczenie, za które również płacimy wybierając się do restauracji, kawiarni czy koktajl baru możemy przenieść do własnego domu? Czy jesteśmy w stanie przeszkolić się w danej dziedzinie i być zadowolonymi z efektu? Josh Kaufman w swojej książce „The First 20 Hours: How to Learn Anything” – twierdzi, że tak.

Wymyślony w 2005 roku Aeropress zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jest to najłatwiejszy, ale także najmniej kosztowny sposób, aby rozpocząć swoją przygodę z kawą alternatywną w domu.

Kawa miała jak dotąd dla mnie dwa zastosowania. Po pierwsze, miała obudzić. Po drugie, była miłym przerywnikiem w pracy, kiedy mogłam wybrać się do jednego z ulubionych warszawskich cofeespotów (tutaj mini przewodnik kawiarniany) i odpocząć z filiżanką flatwhite’a między spotkaniami. Wielbicielką czarnej kawy jestem stosunkowo od niedawna. Dwa lata temu zakochałam się w tonic espresso, czego skutkiem stało się poszukiwanie najlepszego w Warszawie. Potem doszły cold brew, aż finalnie przekonałam się do kaw przelewowych. Nigdy wcześniej nie robiłam ich w domu, bo byłam przekonana, że procesy parzenia są znacznie trudniejsze. Nic bardziej mylnego. Najłatwiejszą metodą jest Aeropress, który działa na zasadzie strzykawki – zmieloną kawę zalewamy wodą, a następnie pod ciśnieniem przeciskamy przez papierowy lub metalowy filtr pozbywając się przy tym fusów. Przeszkolona z podstaw przez Maćka Mielewskiego i po obejrzeniu instruktarzu z Relax Cafe Bar wzięłam się do działania!

aeropress, jak zaparzyc w nim kawe, roastains, kawa mielona, kawa specialityaeropress, jak zaparzyc w nim kawe, roastains, kawa mielona, kawa speciality

Pierwszą złotą zasadą jest dobór wysoko jakościowej kawy. Przy wyborze warto dowiedzieć się o jej kraju pochodzenia – to w głównej mierze od niego zależy smak. Zwolennicy cytrusowych aromatów sugerować się mogą Afryką, natomiast wielbiciele nut orzechowych i czekoladowych Ameryką Południową i Środkową. W tym przypadku została przetestowana kawa Brasil Sweet Espresso od Roastains, który w swojej ofercie ma kawy typu speciality. Projekt powstał dla osób, które oprócz rytuału picia kawy, zwracają uwagę na towarzyszące temu odczucia, chęć odkrywania smaków i rozwijania swoich zmysłów. Po drugie, sposób mielenia. Dla testu zrobiłam kawę także w kawiarce. Przy identycznym zmieleniu ziaren w Aeropressie wyszła delikatniejsza, a zarazem z wyraźniejszą paletą smakową. Wyczuwalne były nuty orzechowe, czekoladowe, ale także kwasowe idące w stronę winogron oraz miechunki. W kawiarce wyszła intensywnie czekoladowa i gęsta. Jak się okazało na późniejszym etapie bardzo ważne jest zmielenie kawy. Średnio zmielona kawa ma strukturę cukru. Jeśli zmielimy ją drobniej – w odbiorze będzie bardziej wzmożona gorycz. Jeśli grubiej, napar może okazać się „płaski” i kwaśniejszy za sprawą słabszego doparzenia. Po trzecie, proporcje. Dobrą metodą na początek jest trzymanie się gramatury 6g/100ml, czyli na 240ml warto użyć 14-15g kawy. Jest to „punkt wyjściowy” dla wielu baristów, jednak po bliższym zapoznaniu się z metodą parzenia nie bójmy się eksperymentować  Po czwarte, temperatura. Ogólny przedział temperatury wody przy parzeniu kawy w aeropressie to 85 – 94 stopnie. W przypadku stosowanej Brasiliany zaleca się 92-94 stopnie.

aeropress, jak zaparzyc w nim kawe, roastains, kawa mielona, kawa speciality, kubek forestaeropress, jak zaparzyc w nim kawe, roastains, kawa mielona, kawa speciality, kubek forest

Metody parzenia kawy w Aeropressie są dwie. Pierwsza – tradycyjna polega na zakręceniu sitka z papierowym filtrem na cylindrze, przelaniu go wodą i ustawieniu na naczyniu do którego będziemy przeciskać nasz napar. To metoda częściej stosowana w zaciszu domowym. Druga – odwrócona, nazywana również invert pozwala na uzyskanie nieco innych cech kawy mimo przygotowywania tych samych ziaren. Jest popularna w szczególności w kawiarniach, kiedy barista ma do przygotowania kilka kaw jednocześnie. Podczas eksperymentu metodą domową wsypujemy zmieloną kawę i zaczynamy parzenie poprzez wlanie niewielkiej ilości wody – około 50 ml (stosujemy tzw. preinfuzje kawy). Po wlaniu pierwszej części wody i odczekaniu około 30 sekund dolewamy pozostałą część wody tj. około 200 ml i odczekujemy 60 sekund. W międzyczasie możemy przemieszać kawę trzykrotnie w lewo i w prawo, przez co nasza kawa stanie się nieco bardziej wyraźna i mocniejsza. Po upływie wskazanego czasu na cylinder zakładamy tłok i powoli jednostajnym i spokojnym ruchem zaczynamy przeciskać naszą kawę do filiżanki. W momencie gdy usłyszymy charakterystyczny syk przestajemy przeciskać i odkładamy Aeropress. Dzięki temu w filiżance mamy czysty i klarowny napar o niepowtarzalnym bukiecie smakowym. W metodzie profesjonalnej, nie stosujemy preinfuzji, czyli nie musimy „otwierać” kawy i zalewać ją początkowo 50 ml wody na 30 sekund. Jest to bardzo istotna funkcja w metodach przelewowych, jednak stosowana jedynie w momencie, kiedy pierwsza partia wody przepłynie przez ziarna bezpośrednio do kubka. W invercie ziarna cały czas są w tej wodzie, więc preinfuzja nie ma zbyt dużego znaczenia. Dlatego możemy zalać kawę od razu 240 ml wody i po minucie ją skompresować.

Warto przeczytać️

Odkąd pamiętam jestem Głodna Na początku byłam głodna ludzi – ich atencji, zaangażowania i bliskości. Lubiłam być między nimi i czuć się...
Zachwyt na All Inclusive - Jedziemy całą rodziną do Turcji – padło przy kawie na spotkaniu z moją siostrą...
Święto Ciała Czas Świąt zbliża się nie ubłagalnie. Tak naprawdę od początku grudnia wpadamy w lekki szał...
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

bądź na bieżąco