close search

popularne tagi

Autorki

Głodna platforma korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

 Dagmara Rosiak

Dagmara Rosiak

Fotografka, kucharka, dziennikarka, a nawet brand managerka. Na deser redaktorka naczelna tej strony.

Przepis: Słodkie Niesłodkie

 

Tort piernikowy

gotowe w️

120 min

Torty to trudny temat. Aby był dobry, nie może być za słodki. Musi mieć idealnie zbalansowany smak i proporcje. Właśnie takie torty są Kasi Bugajewskiej Szczypek, która podzieliła się na łamach Głodnej świątecznym wypiekiem.

Przepis: Słodkie Niesłodkie

 

Jeśli nie zdążyliście nastawić piernika, może zaciekawi Was ta wersja tortu. Korzenny, aromatyczny, jest smacznym zastępstwem długo fermentowanego ciasta świątecznego. Praca przy nim to istna medytacja i chociaż cały plan produkcji rozłożony jest na 3 dni, bez problemu uwiniecie się z całym przygotowaniem tego wypieki w 2 godziny.

Składniki

BISZKOPT PIERNIKOWY

  • 3 jaja
  • 95 g cukru
  • 25 g przyprawy korzennej (przyprawa do piernika z dobrym składem to Kotanyi*)
  • 60 g mąki pszennej tortowej
  • 15 g kakao

PONCZ DO NASĄCZENIA

  • pół szklanki mocno zaparzonej czarnej herbaty
  • 100 ml amaretto

KREM ŚMIETANKOWY

  • 2 opakowania mascarpone
  • 1 opakowanie śmietany 36%
  • cukier puder – ilość „do smaku
  • słoik ulubionej konfitury

KREM MAŚLANY DO TYNKOWANIA TORTU

  • 200 g miękkiego masła
  • 250 g cukru pudru
  • 60 ml mleka

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Sposób przygotowania

 

wigilia i swieta, przepisy na wigilie, przepisy na swieta, przepisy na boze narodzenie, tort, przepis na tort, latwy przepis na tort, ciasto swiateczne

BISZKOPT

Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy do sztywności, ciągle miksując dodajemy cukier (z przyprawą*, jeśli używamy takiej, która ma w składzie cukier), następnie żółtka. Mąkę, kakao i przyprawę (jeśli używamy przyprawy bez cukru) mieszamy i przesiewamy do ubitej masy z jaj i cukru. Delikatnie, powoli mieszamy do połączenia. Bardzo ważne jest, aby nie mieszać szybko masy, ponieważ pieczemy biszkopt bez proszku do pieczenia – rośnie nam na ubitych białkach! Gotową masę przelewamy do rantu ustawionego na blaszce na papierze do pieczenia lub do foremki, której dno wyłożymy papierem. Nie smarujemy boków masłem, nie oprószamy mąką – biszkopt wspina się po suchej foremce, nie robimy mu poślizgu. Wstawiamy biszkopt do nagrzanego piekarnika do 170 st C z termoobiegiem. Pieczemy do suchego patyczka. Upieczony biszkopt wyjmujemy, rzucamy o podłogę z niedużej wysokości i zostawiamy do całkowitego ostudzenia. Najlepiej upieczcie biszkopt wieczorem, a przekładajcie kolejnego dnia.

*Jeśli używamy przyprawy, w której w składzie jest cukier, to odejmujemy 20 g cukru i przyprawę mieszamy od razu z cukrem. Jeśli używamy przyprawy bez cukru, to mieszamy ją z mąką i kakao.

PONCZ

Mocno zaparzoną czarną herbatę studzimy, dodajemy amaretto. Poncz najfajniej rozprowadza się gumowym pędzelkiem, ale sprawdzi się też klasycznie łyżeczka.

KREM ŚMIETANKOWY

Schłodzoną śmietankę ubijamy do sztywności. Partiami dodajemy mascarpone i miksujemy. Dosładzamy cukrem pudrem według własnego smaku.

KREM MAŚLANY

Masło ucieramy – długo i do puszystości. Musi być białe. Dodajemy cukier puder, możemy na raz, możemy stopniowo – nie ma to dużego znaczenia, dodajemy mleko. Wszystko razem miksujemy dalej – długo i do puszystości  Krem musi być biały, konsystencją przypominać troszkę ubite białka z cukrem na bezę. Pod szpatułą ma sunąć, bardzo delikatnie.

PRZEKŁADANIE TORTU

Najlepiej pracę rozłożyć sobie na 3 dni. Jednego dnia wieczorem pieczemy biszkopt, kolejnego go kroimy, nasączamy, przekładamy i na noc chłodzimy. Kolejnego dnia robimy krem maślany i tynkujemy tort – to zróbmy rano, przedpołudniem – tak, aby się dobrze schłodził, aby można było go wieczorem/popołudniu udekorować lub jak kto woli – dekorację zróbcie rano.

Wystudzony biszkopt delikatnie i starannie nożykiem oddzielamy od rantu/formy. Kroimy go na 3 blaty. 1 blat układamy na podkładzie/talerzu, nasączamy ponczem, kładziemy krem śmietankowy i powidła, przykrywamy drugim blatem i powtarzamy. 2 i 3 blat nasączamy od dołu i od góry. Taki złożony tort chłodzimy najlepiej przez noc. Porada, aby tort fajnie trzymał nam formę – układamy go w rancie lub w obręczy od foremki. Czyli mamy podkład/płaski talerz, zanim ułożymy biszkopt, to kładziemy rant/obręcz od foremki i do niej wkładamy blaty, krem i powidła. Jak już mamy schłodzony tort i zrobiony krem maślany, to zaczynamy zabawę – dekorowanie! Szpatułą lub dużym nożem (prostą, nieostrą częścią) rozprowadzamy pierwszą warstwę kremu. Tu przydaje nam się obrotowy talerz – ułatwi nam pracę. Aby wygładzić tort, przytrzymujemy delikatnie szpatułę/nóż na kremie i kręcimy talerzem. Ciężko to dokładnie opisać – możecie poszukać filmików na YT –  pt. „tynkowanie tortu”. Dokładnie chłodzimy i kładziemy kolejne warstwy – do uzyskania perfekcji. Ważne, aby warstwy dokładać na naprawdę dobrze schłodzony tort. Krem ma być twardy jak kostka zimnego masła. Jak już mamy otynkowany, zimny tort to traktujemy go złotym, jadalnym sprayem na złoto lub na inny kolor, który wybierzecie, dekorujemy – zielenią lub innymi dekoracjami i podajemy naszym gościom!

Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych autorskich przepisów świątecznych, ale przede wszystkim spędzicie czas w gronie najbliższych przy wspólnym stole. Niech te święta będą smaczne, powodzenia!

wigilia i swieta, przepisy na wigilie, przepisy na swieta, przepisy na boze narodzenie, tort, przepis na tort, latwy przepis na tort, ciasto swiateczne

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

bądź na bieżąco